Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ wyłącznie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, choroby zbóż jarych jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie tolerancji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.