Home » T Huajt PR Shqiprin Dhe Shqiptart Pjesa I by Piro Tase
T Huajt PR Shqiprin Dhe Shqiptart Pjesa I Piro Tase

T Huajt PR Shqiprin Dhe Shqiptart Pjesa I

Piro Tase

Published December 3rd 2007
ISBN : 9781432714093
Paperback
544 pages
Enter the sum

 About the Book 

SHQIPRIA DHE SHQIPTARTShqiptart jan shtat - lart, nnvizon Baron de Vaudoncourt, gjith muskuj, t fuqishm dhe me bel t holl...Kan nj profil mjaft trheqs, njlloj si modeli i statujave t lashtsis greke.N vshtrimin e par, pamja e shqiptarit t jepMoreSHQIPRIA DHE SHQIPTARTShqiptart jan shtat - lart, nnvizon Baron de Vaudoncourt, gjith muskuj, t fuqishm dhe me bel t holl...Kan nj profil mjaft trheqs, njlloj si modeli i statujave t lashtsis greke.N vshtrimin e par, pamja e shqiptarit t jep prshtypjen e nj kombinimi ngjyrash t freskta, t alternuara bukur, ku dallohen syt ekspresiv, ngjyr gri, vetullat e holla dhe t harkuara, balli i lart dhe i ashpr si dhe mollzat e faqeve si t skalitura. Buzt i kan t mdha dhe qafn t gjat, shpinn t drejt dhe gjoksin t gjer dhe t hedhur prpjet, ndrsa gjymtyrt n nj trajt t prsosur.Cilitdo i bie n sy qndrimi i tyre krenar.Ata i prgatisin vet rrobat e trupit t tyre, nj veshje, t ciln Bajroni e quajti m t mrekullueshmen n bot dhe zakonisht mbajn nj kapele t vogl ngjyr t kuqe flak, t vendosur n pjesn e prparme t koks s tyre t ruajtur n kt pjes, ndrsa floku, mbrapa, sht i zgjatur jashte mase.Nj mantel i gjer u mbulon supet dhe u derdhet deri mbi gjunj. Nj rrip i lidhur fort pas belit t ngusht, shrben pr t mbajtur: nj ose dy pisqolla dhe nj kam me doreza t punuara gjith argjend. Mesprmes shpins s tyre zgjatet pushka e holl dhe e gjat, kurse prreth qafs mbajn zinxhira prej argjendi ku varen hajmali, kuti t vogla argjendi apo sahate me kllfe t lkurt.